Edep sohbetleri   >   ASFA Eğitim Kurumları (Asfa Koleji)Edep sohbetleri

 

Edep Mektebi projesi kapsamında, aylık olarak düzenlenen Edep Sohbetlerinin ilk 26 Kasım Cumartesi günü gerçekleştirildi. Edebiyat Öğretmeni İdris TEKİNBAŞ, açılış konuşmasında, Edep Mektebi projesinin işleyişi hakkında bilgi verdi ve edepmektebi.com sitesinde yazarlığa adım atan öğrencileri tebrik etti.  Rahmetli Cahit Zarifoğlu’nun ‘İlk Adımlar’ına benzer şekilde, sitenin geleceğin kalemlerinin yetişmesine vesile olmasını temenni eden İdris TEKİNBAŞ, Eğitimci-Araştırmacı, Sivil Toplum Gönüllüsü Gıyaseddin KARATEPE’yi takdim ederek, konuşmasına son verdi.

 

Evrensel Peygamber Hz.Muhammed’in  Edep Öğretisi’nin ayet ve hadislerle anlatıldığı sohbette, Gıyaseddin KARATEPE, Edep timsali olan Hz.Muhammed’in, edebi anlatarak değil de, yaşayarak, yaşatarak, bizzat tatbik ederek öğrettiğini söyledi. Hz.Muhammed’in sahabelere, şefkat, merhamet ve sabırla muamele ettiğini anlatan Gıyaseddin KARATEPE, sahabenin de Hz.Peygamberden öğrendiklerini anında tatbik etmek konusunda müthiş özen gösterdiğini söyledi. Gıyaseddin KARATEPE, Hz.Muhammed tarafından bildirilen Kur’an ayetlerini hayatlarında bizzat yaşama azmi gösteren bazı sahabelerin, daha sonra inen ayetlere sıra gelmediği için, bazı ayetleri öğrenemeden vefat ettiklerini söyledi.

 

Sohbetin sonunda sorulara cevap veren Gıyaseddin KARATEPE, edepsiz davranışlar karşısında muamelemiz ne olmalıdır, sorusunu geniş izahlarla açıkladı.

 

 

 

gyasettin_karatepe

 

| Paylas