Uluslararası Kanguru Matematik Sınavı Okulumuzda   >   ASFA Eğitim Kurumları (Asfa Koleji)ULUSLARARASI KANGURU MATEMATİK SINAVI
ASFA FERDA KOLEJİNDE

Her yılın Mart ayının üçüncü haftası bütün dünyada milyonlarca (6 milyondan fazla) öğrenci önemli bir uluslararası matematik organizasyonun parçası olmakta, Kanguru Matematik yarışmasına katılmaktadırlar.

Yarışma ve sınavlarla öğrencilerin matematiğe olan ilgisini çekmek ve matematikte yetenekli öğrencileri daha da motive etmek eskiden beri tüm dünyada var olan bir düşüncedir. Bu kapsamda yapılan çok fazla sınav vardır. Bunlardan en önemlisi Uluslararası Matematik Olimpiyatlarıdır (IMO). 55.si düzenlenen IMO’ya 100 ülke en iyi 6 öğrencisi ile katılıyor. “Kanguru Matematik Sınavı” da her yıl 6 milyon civarı katılan öğrenci sayısıyla IMO kadar yaygın ve önemli bir matematik yarışmasıdır. Ancak Kanguru Matematik Yarışması çoğu yönden bu uluslararası matematik olimpiyatlarından farklıdır. Her yaştan (7-18) öğrencinin 6 farklı kategoride katılabileceği Kanguru sınavı kategorilere göre 24- 30 arası sorudan oluşmakta ve sınav 75- 90 dakika sürmektedir.

Kanguru sınavında sorular öğrencilerin ilgisini çekecek, günlük hayatla bağlantılı ve hatta eğlencelidir. Böylelikle öğrencilerin kafasında yer etmiş olan “matematiğin zor ve sıkıcı” olduğu yönündeki fikirlerini değiştirmeyi, matematiği öğrenciler arasında daha popüler hale getirmeyi hedeflemektedir. Kanguru Matematik sınavı tüm Türkiye’de çeşitli sınav merkezlerinde uygulanmaktadır.

Uluslararası Kanguru Matematik Sınavı bu yıl Ankara’da sınav merkezi olan ASFA FERDA kolejinde uygulanacaktır. 17-20 Mart 2017 tarihlerinde kendi okulumuzdan 230 öğrenci ve dışarıdan okulumuza sınav için başvuran öğrencilere sınav yapılacaktır. Sınavda tüm öğrencilere başarılar dileriz.

| Paylas