Sanki Yedim   >   ASFA Eğitim Kurumları (Asfa Koleji)Sanki Yedim

 

 

Sosyal Yardımlaşma Kulübümüzün organize ettiği  Kurban bayramı orgazisyony çerçevesinde bu yıl 35 kurban ihtiyaç sahiblerine gönderildi. Gelecek yıla  Endonezyalı Kardeşlerimize 300 adet kurban bağışı ulaştırmayı hedefliyen Sosyal Yardımlaşma Kulübümüz bu anlamlı bağış kampanyasını düzenlerken örnek aldığımız “Sanki Yedim Camii” dir.

Osmanlı Döneminde, Keçecizade Hayreddin Efendi adında dar gelirli bir esnaf, bir cami yaptırmak ister. Ancak bunun için ne yeterli geliri vardır ne de imkanı. Keçecizade Hayreddin Efendi, niyetini almıştır bir kere, ne zaman ki canı bir şey istese: ‘Sanki yedim (var say ki yedin)!’ der ve parasını bir kenara koyar. 20 yıl sonra biriktirdiği paralar küçük bir cami yaptıracak miktara ulaşınca Kırbacı sokağındaki mütevazı camiyi yaptırır. Yaptırılan cami halk arasında ‘Sanki Yedim Camii’ olarak anılmaya başlar.

Biz de şimdi çocuklarımıza diyoruz ki canınız kantinden, kafeteryadan, bakkaldan, marketten bir şey çekerse ‘Sanki yedim.’  deyin, parasını kumbaraya atın. Göreceksin ki bir yılın sonunda kendi adınıza kurban kesebilecek bir bedele ulaşacaksınız.

Bu kapsam da sınıflarda dağıtılan kumbaralarla  öğrencilerimiz,  güzel bir yardımlaşma etkinliğine imza attılar.

 

sanki yedim

| Paylas